Kawa, alkohol a kamienie żółciowe

Kawa a kamienie żółciowe

Wystrzegaj się kawy, jeśli stwierdzono u Ciebie kamienie żółciowe. Tak radzą badacze, dr Bruce R. Douglas i jego koledzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lejdzie, w Holandii. Kawa, słodka albo nie, ze śmietanką albo bez, a nawet z kofeiną albo bez niej, może pobudzać pęcherzyk żółciowy do kurczów, powodując atak kolki.

Holenderscy naukowcy, na podstawie wyników badań zdrowych kobiet i mężczyzn, określili, że już 115 ml kawy (zwykłej albo bez kofeiny) powoduje skurcze pęcherzyka żółciowego. Podawana dla porównania słona woda nie powodowała żadnego efektu. Z powyższego badania wynika, że to nie kofeina jest odpowiedzialna za zwiększenie poziomu cholecystokininy, powodującej kurcze pęcherzyka żółciowego. Naukowcy ostrzegają więc osoby skłonne do kamicy żółciowej przed piciem wszelkich typów kawy.

Alkohol a kamienie żółciowe

Niewielkie ilości alkoholu zapobiegają kamicy żółciowej. Pół szklanki wina lub piwa dziennie albo 1/3 szklaneczki whisky zmniejsza występowanie kamicy o około 40%. Dowiodło tego przeprowadzone w Harwardzie badanie. Picie większych ilości alkoholu nie zwiększa zabezpieczenia, mówi prof. Malcolm Maclure, epidemiolog z Harwardu.

Teoretycznie małe ilości alkoholu zwiększają przemianę cholesterolu, co powoduje, że jest go mniej także w żółci.